Olej babassu

Czytając etykiety na opakowaniach kosmetyków zdarza się, że trafiamy na nazwy składników, które brzmią interesująco, ale w rzeczywistości nic nam nie mówią. Taką egzotyczną nazwą jest olej babassu. Babassu jest odmianą palmy, którą uprawia się w Brazylii i Afryce. Palmowe orzechy są źródłem oleju. Oleje wykorzystywane w kosmetyce zawierają zwykle znaczącą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tak też jest w przypadku oleju babassu. Olej stosowany jest również w przemyśle spożywczym. I w produktach żywieniowych, i w kosmetykach zastępuje się nim olej kokosowy, który ma podobne właściwości. Olej pozostawiony w temperaturze pokojowej nie przypomina oleistej cieczy, lecz miękkie masło, które łatwo się rozprowadza na skórze. Skóra szybko wchłania tą substancję. Dzięki olejowi staje się bardzo miękka i jedwabista w dotyku. Szkodliwe działanie czynników zewnętrznych przestanie być takie straszne, gdy zaczniemy stosować olej babassu. Tworzy on barierę zabezpieczającą skórę. Olej posiada właściwości nawadniające i przeciwstarzeniowe.

Olej kokosowy

Dodano dnia: 02-05-2012, Otagowano: olejek owocowy, barwa, komórki skóry

Olej kokosowy należy do jednych z bardziej znanych olejów wykorzystywanych w kosmetyce. Przyciąga jego kuszący zapach orzecha kokosowego, kojarzący się z rajskimi wyspami. Olej kokosowy ma postać płynną w temperaturze mniej więcej od 25°C wzwyż. Poniżej tej temperatury tężeje i zamienia się w miękkie, białe masło. Jako płyn ma barwę żółtą. Olej kokosowy wykorzystuje się do pielęgnacji ciała i włosów. Mocno odżywia i natłuszcza, przez co wykorzystuje się go w pielęgnacji suchej, odwodnionej, starzejącej się skóry i do suchych, a nawet mocno przesuszonych włosów. Wspomaga regenerację popękanej skóry. Łagodzi podrażnienia. Zapobiega i likwiduje łamliwość włosów. W temperaturze pokojowej olej kokosowy, a właściwie masło świetnie się rozprowadza na skórze i wchłania pozostawiając na jej powierzchni cienki filtr. Sprawia, że skóra jest miękka i gładka, a przy tym pięknie pachnie. Zaleca się stosowanie oleju kokosowego po opalaniu, ponieważ nawilża i chroni skórę. Również niektóre kosmetyki do opalania zawierają olej kokosowy.

Olej jojoba

Olej jojoba jest cennym składnikiem licznych odżywek do włosów i szamponów. Można go znaleźć także w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Najlepiej działa jednak w czystej postaci, stosowany bezpośrednio na skórę lub włosy. Palmitynian cetylu stanowi jego główny składnik, dzięki któremu posiada właściwości odżywcze i natłuszczające. Olej zawiera ponadto skwalen, fitosterole i witaminę F. Jest łatwo wchłaniany przez skórę. Zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu zapobiega suchości skóry. Stosuje się go w przypadku stanów zapalnych np. wywołanych trądzikiem. Rany i drobne uszkodzenia skóry posmarowane olejem goją się znacznie szybciej. Olej jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. W szczególności przydaje się w leczeniu skóry trądzikowej, stanów zapalnych i poparzeń słonecznych. Jest też dobrym remedium na łupież. Zapobiega pojawianiu się rozstępów. W znacznym stopniu uelastycznia skórę. Olej jojoba stosuje się również do leczenia zapalenia stawów i reumatyzmu. Dodany do olejów o krótkiej trwałości przedłuża czas ich przydatności.


poprzednia     1 [2] 3 4 5 6 7     następna